“Я покохав іншу жінку, а з тобою, Галю, розлучаюся” – холодно сказав мій батько. Та дід тоді сказав своє слово, а його всі боялися…

“Я покохав іншу жінку, а з тобою, Галю, розлучаюся” – холодно сказав мій батько. Та дід тоді сказав своє слово, а його всі боялися…

Діда Григорія я боявся з раннього дитинства. Будинок у нас на дві частини: в більшій жили тато, мама і я. У прибудові з невеличкої кімнатки і крихітної кухні – дідусь по батьківській лінії. По неділях вся сім’я обов’язково збиралася за загальним столом під час обіду – таке було правило:

– А правила порушувати не можна. Крапка! – говорив Григорій.

Ту розмову я не забуду ніколи. Мені тоді було років сім.

– Я покохав іншу жінку, а з тобою, Галю, розлучаюся, – холодно сказав мій батько. – Жити ми плануємо тут, в рідній домівці, а ти з Кирилом переберешся до своїх старих.

Мама, нахиливши голову, нічого не говорила, по щоках у неї текли сльози. Дід мовчав, потім вийшов на ганок, закурив, зло сплюнув, погасив цигарку і повернувся в будинок:

– Галю, – звернувся старий до мами. – Збери його речі. Негайно. Негайно.

– Не зрозумів? – обурився батько. – Це мій дім! Ми з молодою дружиною тут жити будемо.

– У тебе немає більше дому. Можеш йти на всі чотири боки. Зі своєю молодою дружиною. Я все сказав. Крапка! Ти ж знаєш, що зі мною краще не сперечатися? – старий якось дивно глянув на свого сина.

Погляд його був важкий.

– Знаю! Недарма тебе відьмаком називають! – скрипнув зубами від злості мій татусь.

– Я не відьмак! Я – відун. Багато знаю і передчуваю, – відрізав холодно Григорій і звернувся до моєї мами: – Галочко, я завжди мріяв про дочку. Не склалося. А ось тепер у мене є дочка. Нічого не бійся. Я завжди буду поруч, – поплескав її по плечу.

Батько поїхав з нашого будинку. Більше я ніколи його не бачив: він одружився і поїхав в ближнє зарубіжжя, а про те, що у нього є батько і син, – забув геть. Що ж, Бог йому суддя. Старий був суворий, суворий, але, як тепер розумію, справедливий. Я ж діда не любив! Варто було прогуляти уроки в школі, а він вже про це знав. І, звичайно ж, карав. Ніде правди діти, діставалося часто.

– Просачкував вчора? – строго питав у мене. – лупити не буду, я проти цих методів. Відпрацюєш.

Якби ви знали ці відпрацювання! То сусідській бабі Дусі паркан пофарбувати, то їй же води наносити, то корову пасти. А потім, ввечері, коли всі пацани в клуб йдуть, загін чистити. А це справа не з приємних! Але не послухатися не можна, старий Григорій не дозволить:

– Існують правила, а їх потрібно виконувати. Я все сказав. Крапка! – дідусь, як завжди, стояв на своєму.

Коли мені було років дев’ятнадцять, приятелі запросили на море. Мама була у відрядженні – відпрошуватися не було у кого. Так я наївно вважав. Виїжджати планував рано вранці, а на світанку в моїй кімнаті намалювався дід:

– Кудись зібрався? – тихо запитав він.

– Так. На море. З друзями! – різко відповів я. – А що? Не пустиш, чи що?

– Вгадав. Не пущу. Я все сказав. Крапка!

– Слухай, я вже дорослий! І не тобі вирішувати, їхати мені чи ні! Так що відчепися! – розкричався я на старого.

Схопив зібрану сумку і тільки хотів попрямувати до дверей, як ноги у мене буквально вросли в підлогу. Не міг і кроку ступити! А Григорій дивився на мене уважним поглядом.

– Тепер ти все зрозумів? Буде так, як я сказав! Ясно?!

А на наступний день з’ясувалося, що рейсовий автобус, на якому я планував їхати на вокзал, перекинувся: кілька людей загuнуло. Але тоді я ще не пов’язував ці два моменти: заборона діда і авapію. Зараз розумію: він це передчував і зупинив мене.

Кілька років тому старий пoмер. Чесно кажучи, хоч і соромно, я не особливо сумував: вже дуже складний був у нього характер. Я давно одружений, є прекрасна донька Галочка, названа на честь мами. Минулої зими ми з нею пішли кататися на санках з гірки неподалік від будинку.

На вулиці вже стемніло, а Галка все не хотіла йти. Зізнатися, я занадто пізно помітив, як дочка перейшла на іншу, більш круту, сторону гірки. Дівчинка лягла животом на санки і поїхала вниз. І раптом до мене дійшло, що санки летять прямо на жваву трасу! Здалеку я бачив, що дочка не могла зупинитися, лежачи на животі. Мені стало страшно! Я кинувся до неї, але відстань занадто великa.

Раптом санки несподівано зупинилися самі по собі. Я підбіг до доньки:

– З тобою все гаразд?

– Так звісно. Тату, а де дідусь?

– Який, дідусь? – я витріщив очі від подиву, так як ніколи не бачив близько.

– Ну … він вийшов на дорогу … якось помахав руками … і санки зупинилися. А ще щось сказав, не пам’ятаю що.

Я вирішив, що вона просто фантазує, а ввечері Галя прийшла до нас в кімнату і сказала:

– Я згадала, що казав мені той дідусь: «Не можна тут кататися. Це правил”

– «А правила потрібно виконувати»? – перепитав я дочку і додав: – «Я все сказав. Крапка”? Він так тобі сказав?

 

– Так, так і сказав! А ти теж чув? Він такий хороший. Відразу видно, що дуже добрий!

Я зрозумів: це був Григорій, він врятував мою дочку.

А потім задумався: адже завдяки дідові я теж залишився живий. Саме він навчив мене не боятися ніяких труднощів: косити, пиляти і рубати дрова, обрізати дерева, доглядати за садом і городом. Бути самим собою. Нічого в житті не боятися. Спасибі тобі, діду!

Джерело:osoblyva.com

Повне або часткове копіювання категорично заборонене!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!