Сімейний лікар: «Зупинись, ти шкодиш своїм ниркам! Щоб забути про біль, перестань … »

Сімейний лікар: «Зупинись, ти шкодиш своїм ниркам! Щоб забути про біль, перестань … »

За даними ВООЗ, на сьогодні кількість людей із захворюваннями ниркової системи  складає близько 10% усього населення планети, і ця цифра, на жаль, зростає.

У більшості випадків мова йде про важкі хронічні хвороби, які часто закінчуються летальним наслідком, або про захворювання, що переходять в категорію хронічних.

Симптоми хвороби нирок

Підступність різноманітних захворювань нирок полягає в тому, що вони можуть довгий час себе не проявляти: не викликати дискомфорту або погіршення самопочуття. Виявити їх можна, тільки пройшовши медичне обстеження. Саме тому хронічна хвороба нирок (ХХН), разом з цукровим діабетом і артеріальною гіпертонією, в народі називається «тихою вбивцею».

Якщо не взяти хворобу під контроль і дозволити їй прогресувати, з часом розвивається термінальна ниркова недостатність, інакше кажучи, нирки перестають виконувати свої життєво важливі функції. На цій стадії хвороби у пацієнта  вже з’являються серйозні скарги, однак момент, коли можна було повернути хворобу назад або хоча б загальмувати її розвиток, вже упущений.

Нирки – дивовижний орган. Вони виробляють гормони, фільтрують кров, поглинають мінерали, відповідають за сечовиділення і підтримують здоровий кислотно-лужний баланс. Життя без нирок неможливе, а китайці стверджують, що вони – джерело скупчення життєвої енергії.

Піклуючись про свої нирки, ви піклуєтеся про власне довголіття і благополуччя. Якщо ви хочете, щоб ваші нирки добре функціонували в майбутньому, то уважно ознайомтеся зі списком, представленим нижче, і приділіть увагу здоров’ю цього органу прямо зараз, не відкладаючи на завтра!

15 факторів, які знищують ваші нирки:

1. Зловживання ліками

Для нирок шкідлива будь-яка хімія, і неважливо чи це лікарські препарати, чи харчові добавки в продуктах. Існує дуже багато медикаментів, які викликають захворювання нирок.  Дуже шкідливі для нирок антибіотики, наприклад: ципрофлоксацин, метицилін, ванкоміцин, сульфаніламіди. Також небезпечні анальгетики, включаючи ацетамінофен, і нестероїдні протизапальні препарати: аспірин, ібупрофен, напроксен та інші. Вживайте ці ліки виключно за рецептом лікаря.

2. Звичка пити цукровмісні газовані напої

Згідно з дослідженням, у якому взяли участь співробітники Осакського університету в Японії, вживання двох або більше газованих напоїв на день (як дієтичних, так і звичайних) може збільшити ризик захворювання нирок. У дослідженні взяли участь дванадцять тисяч співробітників. У сечі людей, які звикли вживати велику кількість газованої води, присутній білок. Білок в сечі (протеїнурія) – це рання ознака, яка свідчить про ураження нирок. Якщо хвороба виявлена на ранній стадії, то у вас є шанс її вилікувати.

3. Нестача вітаміну В6

Для повноцінного функціонування нирок велике значення має здорове харчування. Згідно з дослідженнями, проведеними в медичному центрі Мерілендського університету, недолік вітаміну В6 підвищує ризик утворення каменів в нирках. Для оптимального функціонування нирок щодня потрібно вживати, як мінімум, 1,3 міліграма вітаміну В6. Найбагатшим джерелам вітаміну В6 є риба, бобові, яловича печінка, картопля, різноманітні овочі та фрукти, які містять крохмаль, за винятком цитрусових.

4. Підвищений тиск

У тих, хто страждає гіпертензією,  хвороби нирок і зупинка серця виникають на 40% частіше. У світі живе понад мільярд гіпертоніків, половина яких навіть і не підозрює, що їх тиск знаходиться не в нормі. Часто підвищений тиск не дає про себе знати, проте весь час підточує здоров`я організму зсередини. Експерти вважають, що з гіпертонією можна впоратися, змінивши спосіб життя. Це допоможе уникнути смертей мільйонів людей по всьому світі.

5. Вживання червоного м’яса і фастфуду

Всесвітня організація охорони здоров’я б’є на сполох – люди їдять занадто багато червоного м’яса, а це призводить до збільшення ризику розвитку деяких видів раку. Крім того, це впливає і на частоту захворювань нирок – у любителів стейків і сосисок ниркова недостатність розвивається на 40% частіше, ніж у тих, хто практично не їсть червоне м’ясо, замінивши його на м’ясо птиці.Дослідники закликають людей зменшити кількість вживаного червоного м’яса і намагатися отримувати білок з інших джерел, наприклад, з бобових або вже згаданого вище білого м’яса.

6. Контрастна температура

Нирки не люблять сильних перепадів температур. Наприклад, коли з парної зразу біжиш в ополонку або, перегрівшись на спекотному пляжі – в холодну воду. Для нирок шкідливі не тільки перепади температури, а й переохолодження та сильна спека. Під час спеки ниркам доводиться особливо важко. Якщо не насичувати свій організм потрібною кількістю води, то змінюється водно-сольовий баланс. Кров стає густою, погано фільтрується, через що нирки отримують мало поживних речовин, що містяться в крові.

7. Куріння

Було встановлено, що куріння тісно пов’язане з розвитком атеросклерозу. Звуження і затвердіння кровоносних судин впливає на кровопостачання всіх життєво важливих органів, в тому числі й нирок. Згідно з результатами дослідження, опублікованими в англійському журналі Clinical Pharmacology and Therapeutics, двох сигарет на день достатньо для того, щоб в нашій крові вдвічі збільшилася кількість ендотеліальних клітин.

8. Відсутність фізичних вправ або малорухливість

Фізичні вправи – ще один спосіб захистити свої нирки. Результати грандіозного дослідження, опубліковані в Journal of the American Society of Nephrology, свідчать про те, що жінки, які після настання менопаузи, роблять регулярно зарядку, на 31% менше схильні до ризику утворення каменів в нирках.

9. Нестача магнію

Якщо ви не отримуєте достатньо магнію, то організм не може належним чином абсорбувати та засвоювати кальцій, що може призвести до надлишку кальцію й утворення каменів в нирках. Щоб запобігти цьому процесу, вживайте частіше зелені овочі, боби, насіння і горіхи. Найкращим джерелом магнію в фруктах є авокадо.

10. Нестача води

Щоб нирки виконували свої функції, їм необхідна достатня кількість води. Якщо ви п’єте недостатньо води, то з часом в крові почнуть накопичуватися токсини, що зумовлено нестачею рідини, яка б вимила їх завдяки ниркам.

Національний нирковий фонд США радить пити, щонайменше, дванадцять склянок води на день. Найпростіший спосіб перевірити, чи достатньо ви п’єте  – звернути увагу на колір сечі.

11. Ожиріння

 Надмірна зайва вага є однією з основних причин розвитку захворювань нирок. Згідно з останніми дослідженнями, зайва вага є фактором номер 1, що викликає розвиток сечокам’яної хвороби та раку нирок.У порівнянні з людьми, у яких вага в нормі, у пацієнтів з ожирінням ймовірність розвитку термінальної стадії ниркової недостатності збільшена у 2-7 разів.

12. Погана якість сну

Дослідники із Жіночого госпіталю Брігхем (Brigham and Women’s Hospital) з’ясували, що неякісний сон теж позначається на роботі нирок. Учені прийшли до висновку, що порушення природних циклів сну і неспання (що спостерігалося, наприклад, у людей, які працювали в нічну зміну) негативно впливало і на роботу нирок.

13. Забруднення навколишнього середовища

Збільшення частоти захворювань нирок дослідники пов’язують із забрудненням навколишнього середовища, а також зміною клімату. Останнім часом в наукових статтях навіть почали використовувати термін «стресова нефропатія». Її все частіше діагностують у жителів сучасних мегаполісів – вчені не виключають, що надалі хвороби нирок будуть зустрічатися ще частіше.

14. Сіль в їжі

Сіль важлива для організму, але її вживання слід обмежувати. Надмірна кількість солі може підвищити кров’яний тиск і значно збільшити навантаження на нирки. Щодня потрібно споживати не більше 5 грамів солі, тому не поспішайте хапатися за сільничку.

15. Надмірне вживання алкоголю

Алкоголь руйнує не тільки печінку, але і нирки. На думку вчених, єдиний спосіб уникнути захворювань нирок – пити алкоголь в помірних кількостях.

Як можна виявити хронічну хворобу нирок

На початковому етапі хвороби нирок протікають безсимптомно, тому їх можливо виявити лише за допомогою простих аналізів і досліджень.

  1. Загальний аналіз сечі.
  2. Біохімічний аналіз крові на визначення рівню креатиніну (так називається один із кінцевих продуктів білкового обміну в організмі, що підлягає виведенню через нирки, по його рівню визначають роботу видільної функції нирок).
  3. УЗД нирок.
  4. Тест на мікроальбумінурію (наявність білка в сечі). Якщо кількість білка в вашому організмі в нормі, то він не проникає в сечу. Наявність білка (альбуміну) в сечі може говорити про порушення функції нирок. Людям, які страждають на діабет або гіпертонію, треба робити цей аналіз не рідше 1 разу на рік для своєчасної діагностики хронічної хвороби нирок на ранній стадії.

На момент первинного звернення до нефролога більш ніж половина пацієнтів уже має пізні стадії ХХН, під час яких лікування неможливе і потрібне хірургічне втручання – діаліз або трансплантація.

А цим людям, які, як правило, вже давно страждають від цукрового діабету, ожиріння або серцево-судинних захворювань, міг допомогти їх сімейний лікар, якби своєчасно призначив аналізи на кров і сечу, вірно проінтерпретував їх результати та порекомендував підтримуючу терапію!

Здоров’я нирок у ваших руках! Загострення ниркових захворювань найчастіше буває восени та навесні, тому в ці сезони треба бути найбільш обачливим.

Дослідники впевнені, що зміна раціону харчування і збільшення фізичної активності допоможе уникнути розвитку багатьох проблем зі здоров’ям, у тому числі – хвороб нирок.

Пам’ятайте, що хворобі набагато легше запобігти, ніж її лікувати!

Джерело

Повне або часткове копіювання категорично заборонене!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!